Pałac w Wilanowie oraz Pałac Kultury i Nauki są chyba znane każdemu i nierozłącznie kojarzą się z Warszawą.
Niegdysiejsze centrum miasta do połowy XIX wieku, którego najważniejszym obiektem jest dziś Teatr Wielki - jeden z największych w Europie.
Od arystokracji do dyplomacji - Aleje Ujazdowskie.
Każdy Warszawiak od dziecka zna doskonale legendy opisujące wczesne dzieje miasta. Historia Warsa i Sawy czy Syrenki Warszawskiej to jedynie nieliczne podania ludowe opisujące początki istnienia obecnej stolicy. Fakty historyczne mówią jednak coś innego...
Zalążek osady powstał w drugiej połowie XIII wieku – tak podają źródła pisane. Jednak badania archeologiczne wykazały wcześniejsze istnienie na obszarze nadwiślańskim grodu Stare Bródno. Wiadomo także o równoczesnej obecności grodów: Jazdów, Kamion, Solec i Gocław. Nieprzypadkowo współczesne części miasta noszą nazwy pochodzące właśnie od tych grodów.
Rynek Starego Miasta przez długi czas pełnił funkcję najważniejszego miejsca w Starej Warszawie. Wybudowany na przełomie XIII i XIV wieku prostokątny plac o wymiarach 90 na 73 metry do XVIII wieku skupiał życie miejskie; to tu odbywały się najistotniejsze wystąpienia polityczne, manifesty, publiczne zebrania i egzekucje, a także rozmaite wydarzenia o charakterze rozrywkowym. Ważną funkcją Rynku, nierozerwalnie związaną z jego nazwą, był również handel.