Logowanie

 •  
  • Białystok
  • Częstochowa
  • Gdańsk
  • Gdynia
  • Gniezno
  • Gorzów Wielkopolski
  • Grudziądz
  • Hel
  • Kalisz
  • Katowice
  • Kraków
  • Kłodzko
  • Lublin
  • Poznań
  • Sopot
  • Suwałki
  • Szczecin
  • Toruń
  • Warszawa
  • Wrocław
  • Zielona Góra
  • Łódź
  • Zobacz inne miasta
temp:  
ciśnienie:  
wiatr:  

Adres i kontakt

Pl. Mariacki 5
31-042 Kraków

tel.: +48 12 422 05 21
fax: +48 12 421 07 85Strona WWW

Mapa

Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny - Mariacki

 

Bez wątpienia perełka architektury sakralnej na skalę europejską. Najbardziej znany i niepowtarzalny w każdym sensie zabytek Krakowa. Jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościół Krakowa, najbardziej znany zabytek Polski.

Jest kościołem gotyckim, budowanym w XIV i XV wieku. Położony w Rynku Głównym, na Placu Mariackim 5. Kościół znajduje się na trasie Małopolskiej Drogi św. Jakuba z Sandomierza do Tyńca.

Według Jana Długosza pierwszy murowany kościół w stylu romańskim został ufundowany przez biskupa krakowskiego Iwo Odrowąża w latach 1221-1222 na miejscu pierwotnej drewnianej świątyni. Wkrótce jednak budowlę zniszczono podczas najazdów tatarskich. Przez lata rozbudowywany i ubogacany kolejnymi dziełami sakralnymi w końcu XV wieku wzbogacił się  o arcydzieło rzeźbiarskie późnego gotyku – Ołtarz Wielki – dzieło Wita Stwosza. Arcydzieło przed którym nisko pochylić głowę to stanowczo za mało…

Fasada świątyni ujęta jest w dwie wieże: wyższą -  zwaną Hejnalicą Ma ona 82 metrów wysokości. Zbudowana jest na planie kwadratu.  Wieżę  nakrywa gotycki hełm, będący dziełem mistrza Matiasa Heringkana z 1478. Hełm składa się z ośmiobocznej, zaostrzonej iglicy, otoczonej wieńcem ośmiu niższych wieżyczek. Z wieży, z wysokości 54 metrów, grany jest co godzinę Hejnał Mariacki. Jest on jednym z symboli Krakowa. Natomiast wieża niższa  o wysokości 69 metrów, przeznaczona jest na dzwonnicę kościelną. Wzniesiona na planie kwadratu, posiada wyraźnie zaznaczony na całej wysokości gzymsami i oknami, podział kondygnacyjny. Na piętrze znajduje się renesansowa kaplica pod wezwaniem Nawrócenia św. Pawła. Na zewnątrz obok okna kaplicy, pod trójspadowym daszkiem jest zawieszony dzwonek "za konających" z 1736.

Do wnętrza świątyni, od strony frontowej, prowadzi barokowa kruchta. Powstała w latach 1750-1753. Kształt jej jest wzorowany na formie architektonicznej Grobu Chrystusa. Drewniane drzwi ozdobione zostały rzeźbionymi głowami polskich świętych, proroków i apostołów. Ponad kruchtą znajduje się wielkie, ostrołukowe okno z witrażami, projektowanymi przez Józefa Mehoffera i Stanisława Wyspiańskiego. Dekoracyjny podział okna wykonano w 1891, według koncepcji Jana Matejki.

Wnętrze kościoła zapiera dech w piersiach. Ściany zdobi polichromia wykonana w latach 1890-1892 przez Jana Matejkę. Przy jej realizacji współpracowało z Mistrzem wielu jego uczniów, później znanych i wybitnych malarzy. Po obu stronach prezbiterium ustawiono nakryte baldachimami stalle. Wykonane zostały w 1586 i ozdobiono płaskorzeźbami ze scenami z życia Chrystusa i Marii.

Ołtarz główny dedykowany Marii zdobi wielkie późnogotyckie retabulum wykonane w latach 1477-89 przez Wita Stwosza. Ołtarz składa się z głównego korpusu-szafy z pełnoplastycznymi rzeźbami tworzącymi dwie sceny – Zaśnięcie i Wniebowzięcie Panny Marii, dwóch par skrzydeł ruchomych i nieruchomych.

 

Nawa główna o wysokości 28 metrów nakryta jest sklepieniem krzyżowo-żebrowym. Polichromię wykonali w latach 1890-1892 Jan Matejko, Józef Mehoffer i Stanisław Wyspiański, który zaprojektował również witraże.

Nie sposób wspomnieć tutaj o licznych kaplicach i skarbcu kościelnym, renesansowym, zbudowanym w XVI wieku. W skarbcu przechowywane są bogato zdobione naczynia liturgiczne, monstrancje, relikwiarze, kielichy, pateny, puszki, stanowiące arcydzieła złotnictwa europejskiego od XIV do XVIII wieku. Z tego też okresu pochodzi zbiór krzyży ołtarzowych, lichtarzy, kandelabrów oraz innych precjozów kościelnych. Bezcenną wartość posiada kolekcja szat liturgicznych, które odznaczają się bogactwem zdobnictwa, techniką dekoracji, różnorodnością materiału oraz form. Prezentują one rozwój szat liturgicznych od gotyckich do klasycystycznych. Niektóre okazy ze skarbca można podziwiać w Muzeum Archidiecezjalnym w Krakowie.

Jeśli ktoś choć raz słuchał muzyki organowej w tym kościele będzie ją nosił w pamięci i sercu do końca życia. Kościół Mariacki posiadał organy już pod koniec XIV wieku. Obecne organy główne są efektem licznych przebudów instrumentu wykonanego w 1800 przez krakowskiego organmistrza Ignacego Ziernickiego.

 

Źródło:

M. Rożek, Przewodnik po zabytkach Krakowa, WAM, Kraków, 2010

B. Michalec, Kraków. Przewodnik ilustrowany, Pascal, Bielsko Biała. 2007

L. Ludwikowski, Kraków i okolice. Przewodnik, Sport i Turystyka, Warszawa, 1978

www.wikipedia.pl

 Cena od: 6 PLN

Obiekty w pobliżu

Muzeum Regionalne w Skawinie

Muzeum Regionalne w Skawinie

Adama Mickiewicza 26
Skawina
Kijowski Teatr Uliczny KET

Kijowski Teatr Uliczny KET

Prof. Bartla 20/11
Kraków
Lwowski Teatr Woskresinnia

Lwowski Teatr Woskresinnia

Prof. Bartla 20/11
Kraków
Dom Zwierzyniecki

Dom Zwierzyniecki

św. Królowej Jadwigi 41
Kraków
Cena od: 3 PLN
Informacje
Stowarzyszenie Teatr Dialog

Stowarzyszenie Teatr Dialog

Zakątek 13/40
Kraków
Balet Form Nowoczesnych AGH

Balet Form Nowoczesnych AGH

al. Mickiewicza 30
Kraków
Teatr Hagiograf

Teatr Hagiograf

Owocowa 0
Kraków

Noclegi w pobliżu

Bona Hotel, Restauracja

Bona Hotel, Restauracja

Tyniecka 167a
Kraków
Hotel Ester

Hotel Ester

Szeroka 20
Kraków
Cena od: 3 PLN
Informacje
Hotel Copernicus

Hotel Copernicus

Kanoniczna 16
Kraków
Cena od: 8 PLN
Informacje
Hotel Wawel

Hotel Wawel

Poselska 22
Kraków
Cena od: 4 PLN
Informacje
Innowacyjna Gospodarka
Dotacje na Innowacje. Inwestujemy w waszą przyszłość.
Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka
Unia Europejska PARP